Jak se slaví svatba na Kypru? Tradice, které Vás nadchnou!

Jak se slaví svatba na Kypru? Tradice, které Vás nadchnou!

Vítejte na našem blogu, kde se dnes podíváme na jedinečné tradice spojené se svatbami na Krpu! Připravte se na inspirující pohled do světa kyprských svatebních obyčejů, které vás určitě nadchnou. Jsme si jisti, že i vy se nebudete moct dočkat, až se dozvíte o těchto fascinujících zvyklostech!
Jak se slaví svatba na Kypru: Stále oblíbená destinace pro ženicha a nevěstu

Jak se slaví svatba na Kypru: Stále oblíbená destinace pro ženicha a nevěstu

Na Kypru je svatba zážitkem jako žádný jiný. Tato krásná destinace je stále oblíbená pro ženicha a nevěstu z celého světa, a není divu. Kyperské tradice spojené se svatbou jsou opravdu něčím, co Vás nadchne a zanechá Vám nezapomenutelné vzpomínky.

Na kyperské svatbě se očekávají určité symboly a rituály, které dodávají události zvláštní kouzlo. Mezi nejznámější tradice patří:

  • Kyperský svatební dort – Dort je centrem svatební oslavy a je obvykle zdobený květinami a vzory inspirovanými místní kulturou.
  • Obřad na pláži – Mnoho párů si zvolí obřad na některé z krásných kyperských pláží, což dodává svatbě romantický nádech.
  • Tradiční kyperský tanec – Po obřadu se často tančí tradiční kyperský tanec nazývaný Sirtaki, který představuje radost a pohodu.

Pestrá paleta tradičních ceremonií a rituálů

Pestrá paleta tradičních ceremonií a rituálů

Na Kypru se svatby konají s velkou pompou a slavnostmi, které jsou plné tradičních ceremonií a rituálů. Jednou z nejznámějších tradic je tzv. „barvení lásky“, kdy novomanželé oba namáčejí prsty do jednoho kbelíku s vodou a barvivy, aby poté na velkém plátně vytvořili společný obraz plný symboliky a lásky.

Další zajímavou tradicí je tradiční tanec tzv. „zeusdík“, při kterém novomanželé tančí podle rytmu hudby a symbolicky se spojují do jednoho těla. Nechybí ani tradiční ceremonie šerpu, kdy je nevěsta svázána s novým manželem barevným šerpou, což symbolizuje spojení dvou lidských bytostí v jedno.

Tradiční živá hudba
Hudebníci hrají na tradiční nástroje jako je buzuki a loutna.

Typické kyprské svatební obřady a zvyklosti

Jak se slaví svatba na Kypru? To je otázka, která mnohé z nás zajímá. Kyprské svatby jsou plné tradičních obřadů a zvyklostí, které dodávají celé události jedinečný šarm. Mezi patří například:

  • Oslovování rodičů: Při požádání o ruku se ženich často snaží získat souhlas od rodičů nevěsty. Tato tradice je velmi respektována a dodává svatbě vážnost.
  • Tradiční svatební šaty: Na Kypru je běžné, že nevěsta nosí bílé šaty zdobené bohatou krajčířskou prací a korálky. Tyto šaty symbolizují čistotu a čistou lásku.
  • Svatební hostina: Po ceremonii se koná hostina, během které se servírují tradiční kyprské pokrmy, jako je kleftiko (pomalu pečené jehněčí), souvlaki (grilované maso na špejli) a baklava (sladké pečivo s oříšky a medem).

Svatební hostina: Chuťové lahůdky a taneční zábava pod širým nebem

Svatební hostina: Chuťové lahůdky a taneční zábava pod širým nebem

Vysoce oceňovaným prvkem každé svatební hostiny na Kypru jsou nepřeberné chuťové lahůdky, které zanechávají svatebčany nadšené. Od tradičních kyperských specialit jako jsou koupepia (plněné hovězí rolády) a soutzoukakia (masové kuličky v omáčce) po čerstvé mořské plody a lahodné dezerty, zde si každý host může vychutnat exotickou chuťovou paletu.

Večer se pak rozehřeje taneční zábavou pod širým nebem, kde se novomanželé spojí ve vášnivém tanci a hosté se nechají unést do rytmu tradičních kyperských melodií. Taneční parket je místem, kde se všechny generace setkávají a oslavují lásku a radost nově uzavřeného manželství.

Překvapení pro novomanžele: Oblíbená tradice střílení zbraní

Překvapení pro novomanžele: Oblíbená tradice střílení zbraní

Na Kypru je svatební den pro novomanžele opravdovým festivalem plným zábavy a tradičních obradů. Jednou z nejzajímavějších tradic, která může novomanžele překvapit, je střílení zbraní. Tato stará tradice sahá až do dob, kdy se používalo střelivo pro vykání zlých duchů. I když se dnes považuje za spíše ceremoniální, stále je oblíbenou součástí svatebních oslav.

Po svatebním obřadu se zpravidla koná oslava, kde se střílí zbraněmi do vzduchu. Tento zábavný zvyk symbolizuje radost a oslavu nového života manželského páru. Tato tradice je také považována za ochranu před špatnou energií a žárlivostí. Není tedy divu, že se střílení zbraní stalo nedílnou součástí svatebního rituálu na Kypru.

V této malebné zemi se mnoho dalších tradic kombinuje s moderním stylem svatebního ceremoniálu, což dává svatebním oslavám na Kypru nezapomenutelný a unikátní nádech. Ať už jste na Kypru na svatební cestě, nebo plánujete svou vlastní svatbu, tato země Vás určitě nadchne tradicemi a obyčejem, které zde najdete.

Svatební dort na Kypru: Vyzdobené mističky a hojnost sladkostí

Na Kypru je svatební dort jedním z nejdůležitějších prvků svatební oslavy. Dorty jsou obvykle vyzdobené krásnými mističkami a hojně posypané sladkostmi, které dotvářejí luxusní a festivní atmosféru.

Stolování na svatební hostině je také velmi důležitou tradicí. Kypřané se mohou těšit na bohatý výběr tradičních jídel, jako jsou kyperské pečené zakysané kuřecí kousky nebo pikantní hovězí maso s česnekovým jogurtem. Mezi sladké lahůdky pak patří baklava, tvarohové koláčky s medem nebo dobrůtky z listového těsta s pistáciemi a mandlí.

Tradiční jídla na kyperské svatbě Sladké dobroty
Kyperské pečené zakysané kuřecí kousky Baklava
Pikantní hovězí maso s česnekovým jogurtem Tvarohové koláčky s medem
Dobrůtky z listového těsta s pistáciemi a mandlí

Dary a tradiční příspěvky pro novomanžele: Co je vhodné darovat

Dary a tradiční příspěvky pro novomanžele: Co je vhodné darovat

Na Kypru se svatby slaví jako velkolepé události plné tradic a zvyků, které dodávají svatbě jedinečný kouzlo. Jednou z tradičních praktik je tzv. „Kumtura“, kdy novomanželé obdrží finanční dary od svých hostů, aby pomohli pokrýt náklady spojené se svatbou. Tato tradice je pro mnohé cyperské novomanžele důležitým způsobem, jak začít společný život společně.

Další zajímavou tradicí je tzv. „Kolokithia“, kdy novomanželé dostávají dárky ve formě nádobí a spotřebičů do domácnosti, aby byli připraveni na společné vaření a péči o svůj nový domov. Tato tradice ukazuje důležitost rodiny a společného života pro cyperskou kulturu.

Svatební hosté také obvykle dávají dary novomanželům ve formě šperků, květin nebo dokonce i cenných kovů jako symbol štěstí a blahobytu. Tyto tradiční dary mají pro cyperské novomanžele velký význam a představují podporu a lásku, kterou jim přátelé a rodina projevují v tomto důležitém životním okamžiku.

Závěr

Doufáme, že vás náš článek o svatebních tradicích na Kypru nadchl a poskytl vám zajímavý pohled do této fascinující kultury. Ať už zvažujete svatbu na této nádherné ostrově nebo jenom rádi objevujete nové tradice, věříme, že si užijete každý okamžik. Jaké tradice vás nejvíce zaujaly? Sdílejte své myšlenky v komentářích níže! Děkujeme za přečtení a těšíme se na další setkání!

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *